„Miłość nie zna granic...” – o tym jak wiele prawdy niosą w sobie te słowa, na pewno przekonała się niejedna para, w której narzeczeni pochodzą z róznych krajow… Jako konsultantka ślubna otrzymuję coraz więcej zapytań dotyczących organizacji wesel międzynarodowych.

Dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu, doskonale zdaję sobie sprawę z tego, jak wiele dodatkowych szczegółów należy wziąć pod uwagę tego dnia i jak ciężko czasami jest osiągnąć kompromis zadowalający każdą ze stron. W związku z tym, iż śluby ,,mieszane” w dzisiejszych czasach stały się „chlebem powszednim”, postanowiłam podzielić się z Wami kilkoma pomocnymi radami.

Śluby międzynarodowe w Sopocie

Po pierwsze bardzo dużo czasu zajmuje skomponowanie odpowiedniego menu.

Przy wyborze dań należy wziąć pod uwagę takie czynniki jak obyczaje religijne, specjalne diety oraz alergie pokarmowe. Polskie dania Europejczykom zazwyczaj nie stwarzają problemów, ale wyznawcom islamu stanowczo odradzałabym podanie naszych ulubionych, polskich kotletów schabowych, czy Hindusom kotlecików z cielęciny. Nie chcemy przecież by nasi goście wyszli z wesela głodni. Mając wsparcie doświadczonego szefa kuchni warto jest skomponować menu tak, by goście pochodzący z obcych sobie krajów, mieli okazję posmakować tradycyjnych dań, bez konieczności wyjazdu za granicę. Podczas doboru alkoholi warto również nieco dłużej zastanowić się nad pochodzeniem Pary Młodej i jej bliskich. Dla przykładu goście zaproszeni z Francji na pewno ucieszą się, gdy do obiadu zapewnimy im odpowiednio wyselekcjonowane wina, a Irlandczycy docenią możliwość zamówienia szklaneczki wshisky.

Śluby międzynarodowe w Sopocie

Drugim, równie ważnym punktem podczas organizacji wesela jest muzyka.

Doświadczony Dj, znający język angielski jest absolutną koniecznością. Przed podjęciem decyzji dobrze jest umówić się na spotkanie, gdzie jasno przedstawimy swoje obawy i oczekiwania. Dj i wodzirej, którzy prowadzili niejedno międzynarodowe wesele doskonale zdają sobie sprawę z tego, czy w danym przypadku warto będzie organizować nasze polskie, tradycyjne oczepiny, czy może jednak lepiej jest skupić się tylko na doborze odpowiedniej muzyki.

Personel restauracji swobodnie porozumiewający się w języku angielskim dodatkowo podniesie standard jakości obsługi imprezy. Czasami Pary Młode przygotowują dla obsługi oraz gości weselnych małe ściągi z podstawowymi zwrotami w danym języku. Jest to niewielki element, dzięki któremu każdy z gości czuje się zauważony i przy okazji ma możliwość nauczenia się czegoś nowego.

Śluby międzynarodowe w Sopocie

Po trzecie elementy dekoracyjne nawiązujące do kraju pochodzenia gości weselnych stanowią doskonałe dopełnienie całości.

Dla przykładu w lipcu mieliśmy okazję organizować wesele dla Iriny i Maćka (polsko-rosyjska para), gdzie bufet został udekorowany niewielkimi Matrioszkami ,a wrzątek do parzenia herbaty przygotowany był w tradycyjnych, rosyjskich samowarach. Jeżeli nie chcemy, by sala zawierała dodatkowe elementy dekoracyjne, można zastąpić np. słodkie migdały stanowiące prezenty dla gości, upominkami nawiązującymi do kraju pochodzenia Pana lub Pani Młodej. Przykładem czego mogą być małe słoiczki z syropem klonowym nawiązujące do Kanady, tradycyjne polskie nalewki lub magnesy z herbem lub flagą danego Państwa.

Ślub i wesele międzynarodowe stanowi zazwyczaj nie lada wyzwanie. Dla tego też przed podjęciem decyzji dotyczącej wyboru miejsca, warto jest się upewnić, czy dany hotel lub restauracja mają doświadczenie w organizowaniu tego rodzaju przyjęcia.